Яким буде курс долара на новорічні свята?

Експерти продовжують констатувати домінування спекулятивної складової курсу валют в країні, що значно залежить від «піраміди» ОВДП. Але нинішній стан курсу валют має свій термін і його зростання неминуче.

НБУ зазначив, що долар для українців подешевшав. Так, за даними НБУ за минулі місяці поточного року курс долара впав на 13%, і такий показник не є межею. На 10.12.19г. курс долара склав 23,68 грн / дол. Зі свого боку НБУ пояснює, що зміцнення нацвалюти пов'язано з реалізацією Мінфіном облігацій держпозики (ОВДП), вкладення в які роблять нерезиденти. Так, за минулі місяці поточного року від подібних операцій в країну надійшло близько 4млрд. доларів.

Експерти відзначають зростання конкуренції на ОВДП, що забезпечує збільшення припливу спекулятивного капіталу в країну. Пов'язано це з тим, що скупка гривневих ОВДП відбувається за рахунок обміну на долари. За останні два місяці виручка державної влади від подібних операцій перевищила 7 млрд. доларів. Так, в листопаді загальна вартість паперів, розміщених Мінфіном, склала 3,1 млр.грн. У тому числі короткострокові ОВДП на тримісячний строк зі ставкою 14,3% і довгострокові папери на термін до 4 років з прибутковістю 13,3%. У грудні виручка від реалізації ОВДП залишилася на високому рівні, що пов'язано з продажем паперів на 1 рік з прибутковістю в 13%, 2 роки з прибутковістю в 12% і 4 роки прибутковістю в 11,6%. Загальна сума виручки від проведених аукціонів склала 4,4 млрд. грн.

Якщо порівнювати показники від реалізації ОВДП в поточному році з торішніми показниками, то їх внесок до держбюджету значно збільшився. Так, за 2018 рік загальна сума виручки від реалізації ОВДП склала 65,128 млрд гривень, 3,478 млрд доларів і 503 млн євро. А якщо говорити про поточний рік, то тільки за січень-вересень бюджет поповнився на 194,8 млрд гривень, 3,8 млрд доларів і 189 млн євро.

Внесок в зниження курсу роблять і заробітчани, загальна сума грошових переказів яких за минулі місяці поточного року перевищила 12 млрд. доларів.

Зміцнив гривню і експорт в аграрному секторі, який пов'язаний з рекордним урожаєм зернових в поточному році. У той же час імпортери за останні місяці не здійснювали великі закупівлі, що пов'язано з виплатою податків.

Забезпечити економію валютних запасів вдалося і за рахунок закупівлі відносно недорогого газу, обсягом закупівлі якого вдалося забезпечити запас газу на осінньо-зимовий період. З чого випливає, що докупки газу матимуть непостійний характер, що позитивно відобразиться на курсі валют в країні.

Найближчим часом попит на обмін валюти в країні виросте в зв'язку з наближенням новорічних свят, що найімовірніше призведе до поповнення долара на валютному ринку.

На зміцнення позиції гривні позитивно відобразиться кредит, який очікується від Міжнародного валютного фонду на загальну суму 5,5 млрд.доларів на трирічний термін.

До кінця року курс долара буде знижуватися, і ймовірно його зниження до 23 грн / долар. Але як стверджують експерти, вигідний курс валют не може тривати вічно, і в подальшому курс долара буде залежати від його продажу під ОВДП. Інформація про те, якої стратегії буде дотримуватися Мінфін при реалізації ОВДП, поки відсутня. Але можна з упевненістю припустити, що ОВДП продаватимуться під високий відсоток, а максимальна прибутковість від їх реалізації буде в 2021 році.

За словами експерта з економічних і політичних питань В.Степанюк, курс долара на початку 2020 року може підвищиться до 27 грн / долар, але це буде залежати від такої спекулятивної складової, як ОВДП.