Чи доступний кредит для українського бізнесу?

Раніше анонсована програма кредитування для українців «Повертайся і залишайся» викликала бурхливі обговорення, головною темою яких була потреба в доступному кредитуванні не тільки заробітчанам, які збираються на заробітки або працюють за кордоном, а й представникам існуючого українського бізнесу.

Реалії кредитування українського бізнесу такі, що українським підприємцям отримати кредит на вигідних умовах вкрай проблематично. Так, щоб «підняти» власну справу близько 40% представників українського бізнесу мають намір взяти кредит, але не можуть цього зробити через високі відсоткові ставки і вимогу застави по кредиту. А кредити найчастіше беруть великі торгові компанії з великим грошовим обігом.

Варто відзначити, що в кредитуванні зацікавлені як підприємці, так і банківські установи. Пояснюється це тим, що банки отримують прибуток не тільки від відсотків, але і від зарплати позичальника, операційних послуг, а ще й отримують собі в клієнти працівників таких підприємців. З чого випливає, що банки самі зацікавлені в відповідальних позичальниках, сумлінно виконуючих свої кредитні зобов'язання, що мають чисту кредитну історію і прозору документацію. Підтвердженню цьому є реальні показники по кредитуванню. Так, за поточний рік кількість підприємців, які отримали кредит у ПриватБанку досягла 25 тисяч, а загальна сума кредитів склала 3,5 млрд.грн. Переважною сферою кредитування є торгівля і виробництво.

Відсоткова ставка прямо залежить від стану економіки і ВВП в країні. Тому при поліпшенні економічного становища в країні і зростанні ВВП відповідно знижується і процентна ставка, і кредити стають доступнішими. Важливо відзначити що головний банк країни зазначив, що економічні показники в країні покращилися, і тому облікову ставку в наступному році планується знизити до 9%.

З іншого боку залишається надія на вигідні умови кредитування за кредитною програмою, анонсованої президентом В.Зеленського, по якій обіцяють процентну ставку досягаючу до 5%, і для реалізації якої найімовірніше будуть задіяні державні фінансові установи. Незважаючи на те, що подробиці по умовам таких кредитів ще не озвучені, вже можна припустити, що такий кредит зможуть отримати далеко не всі.