На що українці беруть кредити в банках?

За статистикою попит на кредити для населення зростає в Україні з кожним роком. Так, обсяг видачі кредитів у середньому за рік збільшується на 30%. Оцінюючи ситуацію, що склалася, експерти свідчать про назрівання кризи на ринку кредитування, що згубно впливає на національну промисловість.

Споживче кредитування в пріоритеті

Незважаючи на стабільне зростання процентної ставки на споживчі кредити для населення в банках, українці як і раніше віддають перевагу споживчим кредитам. Так, за даними НБУ, в порівнянні з минулим роком рівень процентної ставки по зазначеному сегменту кредитування виріс з 30,4% до 33,5%. І це не лякає українців, які все частіше звертаються в банк, щоб оформити кредит. За офіційними даними НБУ станом на жовтень поточного року із загальної суми виданих кредитів населенню рівній 217,158 млрд грн, частка споживчих кредитів становить 173,779 млрд. грн.

Велика частина споживчих кредитів для населення за останній рік (85, 937 млрд грн) оформлялася на короткострокові терміни до 12 місяців. А метою таких кредитів були товари широкого споживання у вигляді мобільних телефонів, побутової техніки, меблів і т.п. Середня вартість таких кредитів становить 34% річних, тобто за кожну взяту 1 тис.грн переплата по кредиту в середньому складе 340 грн за рік або 28,3 грн за кожен місяць кредитування протягом року.

Якщо говорити про споживчі кредити в банках для бізнесу, то умови кредитування для підприємців виглядають більш привабливо в порівнянні з кредитами для населення. Підтвердженню цьому є середній рівень процентної ставки для бізнесу в банках, яких становить близько 13,9%. У порівнянні з минулим роком процентна ставка для бізнесу значно знизилася (в 2018 р. становида 16%). Ймовірною причиною цього є прагнення банків залучити до своїх кредитних пропозицій більшу кількість представників бізнесу, але поки за статистичними даними старання безутішні.

Наскільки популярні автокредити?

Ще одним популярним видом цільового кредитування є автокредити. Українці беруть кредит як для покупки вітчизняного авто, так і іноземного авто, як нового, так і з пробігом. Найпоширеніший термін автокредиту в Україні становить 5-7 років, а сума виданих автокредитів на п'ятирічний термін досягла 58,949 млрд грн.

Що стосується умов кредитування по даному сегменту, то найбільший інтерес у українців залучають кредити під 0,01%. Однак банки ніколи не будуть працювати собі в збиток, і тому в кредитних програмах автокредітовання часто мають місце такі додаткові платежі:

  • разова комісія при оформленні кредиту. В середньому становить 3-4% від суми;
  • щомісячна комісія за обслуговування кредиту. Залежить від терміну кредитування і в середньому становить 0,5-1% від суми кредиту;
  • страховка від нещасного випадку. Складає в середньому 4-6% від суми і залежить від терміну кредитування.

Вигода від автокредиту залежить від багатьох чинників але чим довше термін кредиту і чим менше початковий внесок, тим дорожче буде кредит і умови його повернення. Найменші переплати по автокредиту зможе отримати позичальник при оплаті половини вартості авто на первинному внеску і при короткому терміні кредитування (до року), коли сума переплати складе в середньому 4-5%.

Іпотечне кредитування

Сума іпотечних кредитів за останній рік в розмірі 31,26 млрд грн становить невелику частку від загальної суми кредитування населення, що дорівнює 217,158 млрд грн. У порівнянні з показниками минулого року середня процентна ставка на іпотеку в цьому році знизилася на 0,3% і по стану на жовтень поточного року становить 16,8%.

Якщо говорити про певні кредитні програми по іпотеці, то ПриватБанк пропонує програму «Первинний ринок», в рамках якої передбачаюься наступні умови кредитування:

  1. Річна ставка 17,9%.
  2. Наявність разової комісії 1% від суми.
  3. Аванс від 25%.
  4. Термін кредиту 20 років.

Переплата по зазначеній кредитній програмі залежно від схеми погашення кредиту досягне 1,355-2,021 млн.грн. Що стосується щомісячних платежів по кредиту, то вони складуть на початкові терміни кредитування від 14,159 тис.грн і знизяться до 3,171 тис.грн в кінці терміну кредитування. Якщо ж термін кредитування на тих же умовах скоротити до 10 років, то переплата по кредиту значно знизиться і складе 684,343 тис.грн, а суми щомісячних платежів збільшаться до 17,284 тис.грн на початкових термінах кредиту і до 6,341 тис.грн наприкінці виплати кредиту .

Якщо розглядати пропозиції по іпотеці від «Укргазбанку», який на сьогоднішній день є лідером по іпотечному кредитуванню, то при покупці нерухомості в кредит на суму в 1 млн грн, при внесенні авансу від 30%, з процентною ставкою 18,8%, разовоюкомісією0,9%, переплата по кредиту за двадцятирічний термін складе 1,327 млн. грн. При цьому щомісячні платежі становитимуть від 13,733 тис.грн до 2,961 тис.грн. Якщо термін кредиту скоротити до 10 років на аналогічних умовах, то переплата складе 669,783 тис.грн, а щомісячний платежі сягатимуть до 16,649 і до 5,923 тис.грн на початку і кінці терміну кредиту відповідно.