Як повернути депозит, якщо банк збанкрутував?

Відповідно до чинного законодавства максимальна сума депозиту, яку кожен вкладник може повернути при банкрутстві банку, становить 200 тис.грн. Як відбувається повернення грошових коштів в такому випадку, і що потрібно робити вкладнику, буде цікаво дізнатися кожному українцю.

Реагувати потрібно відразу

У тому випадку, якщо з'явилася інформація про фінансові труднощі банку, то безпечніше буде забрати депозит з такого банку завчасно. У такій ситуації буде доцільно забрати гроші з банку навіть якщо ще не закінчився термін вкладу і Ви втрачаєте відсотки. В іншому випадку в банку може бути введена тимчасова адміністрація, що призведе до припинення фінансових операцій в банку.

Під тимчасовою адміністрацією розуміють процедуру, що проводиться Фондом гарантування вкладів фізичних осіб щодо проблемного банку. Мета такої процедури - привести діяльність банку відповідно до вимог законодавства.

У тому випадку, коли в банку ситуація не настільки критична, то в якості заходів стабілізації нормальної роботи установи вводиться обмеження сум виплат. Встановлюється добовий ліміт виплат по депозитах, який потрібно використовувати, і постаратися забрати максимально можливу суму вкладу. Наприклад, в тому випадку, якщо добове обмеження складе 5 тис.грн., то протягом кількох тижнів можна повернути суму вкладу в сумі до 70 тис.грн. У тому випадку, якщо банк не має можливості повернути депозит готівкою, потрібно поцікавитися про можливість безготівкового повернення вкладу шляхом його переведення на картковий рахунок. Отриманими коштами на рахунку в подальшому можна розрахуватися при розрахунках в магазинах, при оплаті товарів і послуг в інтернеті та ін.

Як повернути депозит частинами?

Щоб максимально повернути суму депозиту її можна розділити на кілька частин і перевести на рахунок близького родича в сумі, на яку поширюється гарантія державного повернення. Тобто якщо сума вкладу була 250 тис.грн, то шляхом перекладу 50 тис.грн на рахунок близького родича виходить два рахунки із сумами 50 і 200 тис.грн., обидві з яких підпадають під гарантоване повернення. При цьому важливо знати, що подібна фінансова операція можлива лише до моменту введення в банківську установу тимчасової адміністрації. У тому випадку, якщо Фонд гарантування вкладів відмовить в поверненні грошей з двох рахунків, посилаючись на положення статті 38 Закону України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб», то вкладник має право подати позовну заяву до суду про визнання дій Фону неправомірними. Судовий розгляд може затягтися на порівняно довгий час, але в разі виграшу справи вкладник отримає повернення.

Що робити, якщо в банку введена тимчасова адміністрація?

Якщо в банківській установі тимчасову адміністрацію вже введено, то це означає що в банку запущений процес ліквідації. В такому випадку по закритому банку виплата вкладів в сумі до 200 тис.грн. буде здійснюватися Фондом гарантування вкладів через банки-агенти. Для того, щоб отримати повернення депозиту вкладнику необхідно виконати наступне:

  1. Стежити за інформацією на сайті Фонду гарантування вкладів, заповнити заяву на сайті про повернення вкладу.
  2. Надати документи, що підтверджують наявність депозиту і право його отримання (паспорт і ІПН вкладника, депозитний договір).
  3. Чекати зарахування грошових коштів на рахунок.

Що робити, якщо вклад є більшим за 200 тис.грн?

У тому випадку, якщо сума вкладу перевищує 200 тис.грн. вкладнику необхідно з моменту оголошення банку банкрутом заявити себе в черзі кредиторів. Зробити це потрібно протягом 30 днів з моменту оголошення банку банкрутом. Протягом цього часу формується черга кредиторів, щодо якої в подальшому відбувається задоволення вимог кредиторів. У тому випадку, якщо в тридцятиденний термін Ви не заявили себе як кредитора банку, борг банку буде вважатися погашеним і повернути його буде неможливо.

Після визначення списку кредиторів ліквідатор визначає активи банку для можливості покриття боргів перед кредиторами. Ними є нерухоме і рухоме майно банку, комп'ютерна техніка, меблі тощо. Після реалізації активів отримані кошти спрямовуються на погашення боргів перед кредиторами в такій послідовності:

  • компенсація витрат ліквідатора;
  • виплата заборгованості по заробітним платам співробітникам банківської установи;
  • повернення вкладів фізичним особам;
  • повернення вкладів представникам бізнесу.

З огляду на той факт, що активи банку продаються за заниженими цінами, на їх продаж йде велика кількість часу, а процедура повернення коштів затягується на роки.