Причиною погіршення дружніх відносин між людьми часто стають гроші, вірніше не вчасно повернутий борг. Кожна людина вирішує давати гроші в борг чи ні, але існує ряд причин, за якими робити це не потрібно.

Людина, до якої звертаються з питанням про можливість дати грошей в борг повинна для себе усвідомити, що дане звернення є запитом, і зовсім не обов'язково відповідати на нього схваленням. Відмовити людині чи ні в наданні грошей в борг - вирішувати кожному відносно ситуації, однак існує ряд причин, за якими робити це не потрібно. Про них піде мова далі.

  1. Борг може бути не повернуто. Багато людей звикають жити в борг. Маючи достатній рівень заробітку, вони постійно позичають гроші, при цьому не переживаючи про їх своєчасне повернення або взагалі про повернення. Особливо йдеться про родичів і друзів, які часто йдуть на зустріч і надають фінансову допомогу, а у відповідь не отримують нічого. Як результат псуються стосунки між людьми, і родич-кредитор розчаровується в близькій людині. Щоб такій ситуації не відбувалося, але в той же час щоб зберігалися гарні відносини з людиною можна обмежити фінансову допомогу тією сумою, за якою допустимо не отримати повернення.
  2. До можливості отримання грошей в борг швидко звикають. Якщо одного разу людина відповіла на запит грошей в борг схваленням, то з великою ймовірністю до неї звернуться за допомогою знову. Тому щоб звільнити себе від зайвих переживань за погіршення відносин, за повернення грошей, краще вдаватися до принципу не давати грошей в борг зовсім, незважаючи на причину звернення позичальника.
  3. Мета звернення за грошима може бути вигаданою. Люди, які звикають жити в борг, часто не переймаються про його повернення, позичаючи у багатьох людей невеликі суми для вирішення важливих життєвих питань, для здійснення великої покупки та ін. Як результат, покупки і важливих життєвих проблем у людини насправді немає, про гроші, зібрані в борг він швидко забуває, а позичені кошти стають непоганим джерелом додаткового заробітку. Щоб уникнути участі в збагаченні таких людей потрібно берегти свої гроші і не роздавати їх в борг навіть в невеликих кількостях.
  4. Чи давати грошей в борг товаришу - питання делікатне. Питання про надання фінансової допомоги близькому другу вимагає особливого розгляду. Якщо ви впевнені в порядності і платоспроможності близької людини, усвідомлюєте тяжкість її ситуації, то позичити гроші можна. Але при цьому для уникнення розбіжностей в майбутньому варто домовитися про умови повернення грошей і виключення можливості повторного «кредитування». Коли всі крапки розставлені простіше домовитися і уникнути конфлікту.
  5. Люди, що просять у борг, користуються вашою жалістю. Більшість людей заробляють гроші і піклуються про свою сім'ю, плануючи сімейний бюджет і витрати по ньому. По грошову допомогу до них часто звертаються самотні люди, яким нібито нізвідки чекати допомоги і нікому про них подбати. Насправді дійсно складна життєва ситуація зустрічається у людей досить рідко, а причиною взяття грошей у борг просто стає невміння розпоряджатися власними грошима і тринькання. Пішовши раз на поступок з такою людиною, ви прирікаєте себе на нескінченні звернення людини за допомогою, і в підсумку стаєте зобов'язаним їй допомагати, а в разі відмовив допомозі - Вас звинуватять без вини винуватим.

Підводячи підсумки викладеного важливо відзначити, що кожна людина вирішує, чи допомагати йому грошима друзям або родичам. І якщо ви відмовляєте в допомозі, то це зовсім не означає, що ви погано ставитеся до людини або їїзраджуєте. Відмовити в наданні грошей в борг - це ваше особисте право, і не потрібно картати себе в прийнятті такого рішення і виправдовуватися перед людиною. Важливо впевнено озвучити своє рішення і закрити питання, а жити без боржників по життю набагато легше.