Оформивши кредит, люди іноді стикаються з труднощами його повернення по ряду об'єктивних причин (раптова втрата працездатності, звільнення, виїзд за кордон та ін.). У такій ситуації багатьох позичальників цікавить питання можливості переоформлення кредиту на іншу людину.

Чи можна переоформити кредит на іншу особу за його згоди?

Українським законодавством не забороняється оформлення переуступки боргу. Це означає, що перевести заборгованість за кредитом на іншу людину можливо за умови узгодження даної процедури з кредитором.

В інтересах банківської установи виключити прострочення по виданих кредитах і забезпечити їх своєчасне повернення. З цього випливає, що банки йдуть назустріч позичальникам, які бажають переоформити кредит на іншу особу. При цьому перед схваленням змін кредитної домовленості кредитор ретельно перевіряє нового позичальника на платоспроможність, якість його кредитної історії та відсутність судимостей.

Як відбувається переоформлення кредиту на іншу особу?

У більшості випадків процедура переоформлення кредиту можлива при виконанні таких вимог:

  • Відшукання людини, готової взяти на себе кредитні зобов'язання. Відшукавши таку людину в першу чергу потрібно перевірити її кредитну історію. Банк може схвалити переоформлення кредиту за умови, якщо кредитний рейтинг нового позичальника буде не нижче середнього рівня. Важливо відзначити, що кожна людина може перевірити свою кредитну історію в Українському бюро кредитних історій, і раз на рік даний запит є безкоштовним.
  • Наявність обґрунтованої причини переоформлення кредиту. Для переоформлення кредиту позичальника слід заздалегідь підготуватися і зібрати документи, що підтверджують підстави переоформлення кредиту (довідка про стан здоров'я, документи про втрату працездатності чи про звільнення та ін.).
  • Звернення до банківської установи разом з новим позичальником. Людина, яка згодна переоформити на себе кредит повинна відвідати кредитора разом з нинішнім позичальником, подати відповідну письмову заяву та перелік необхідних документів.

Після прийому заяви банк розглядає подані документи і письмово інформує позичальника про своє рішення. Час, який банк витрачає на прийняття рішення по переоформленню кредиту, залежить від багатьох факторів, включаючи суму кредиту, суму заборгованості, вид кредиту, термін кредитування. В середньому банк може повідомити своє рішення протягом 1-7 днів. При цьому в разі схвалення переоформлення переуступки боргу можливий перегляд умов кредитування в частині розміру процентної ставки по кредиту.

Чи можна переоформити кредит на іншу особу без її згоди?

Українським законодавством регулюється кредитування в банківських установах. Так, кредит може бути оформлений на людину тільки при його особистій присутності з наданням документів, що підтверджують особу (паспорт, ІПН). Іншого варіанту видачі кредитів в банку не передбачено, а відповідно переоформити кредит в банку на іншу особу без її згоди неможливо.

Чи можливо переоформлення кредиту на чоловіка/дружину?

Як і в попередньому випадку, кредит може бути переоформлений на чоловіка або дружину тільки за умови його/її згоди. У разі розлучення борг по кредиту можна переоформити на одного з подружжя або розділити його на обох з подружжя в рівних частках. У разі незгоди оного з подружжя запитання має вирішуватися в судовому порядку. При розгляді питання в суді в тому випадку, якщо гроші по кредиту бралися для загальних витрат сімейного бюджету, то найімовірніше суд прийме рішення поділити борг навпіл. А в тому випадку, якщо один з подружжя брав кредит для особистих цілей, то виплата боргу за рішенням суду найімовірніше ляже на його одного.

Чи можливо переоформити іпотечний кредит на іншу особу?

Дане питання вимагає окремого розгляду. У зв'язку з тим, що сума іпотечного кредиту досить велика, то часто даний кредит оформляється з поручительством. Поручителем (співпозичальником) в даному випадку часто виступає чоловік/дружина. У разі розлучення борг за іпотечним кредитом може бути розділений в рівних частках між поручителем (співпозичальником) і позичальником. В даному випадку нерухомість, придбана в кредит, ділиться також навпіл. У другому випадку борг по кредиту оформляється на одного з позичальників і нерухомість переходить в його власність повністю. Банки неохоче схвалюють другий варіант кредитування і допускають його в разі втрати платоспроможності одного з подружжя.

Як оформляється переуступка боргу по недобудованому житлу?

Багато людей, щоб в майбутньому мати власне житло, вкладають кошти в ще недобудовану квартиру, оформлюючи кредит на пайову участь в будівництві. Такий кредит оформити на іншу особу досить складно, оскільки у позичальника немає документів, що підтверджують її право власності на нерухомість. Але в даному випадку переоформити кредит можливо при оформленні переуступки права вимоги. В такому випадку право на власність побудованої нерухомості перейде іншій особі після оформлення:

  • розірвання договору між колишнім позичальником і забудовником, оформлення договору між забудовником і новим претендентом на нерухомість, що будується;
  • згоди між забудовником і банком про переоформлення поступки боргу.

При цьому важливо відзначити, що в умовах договору із забудовником прописується вартість переоформлення поступки права на нерухомість в розмірі 1-5% від загальної суми за пайову участь в будівництві.

Чи можливо переоформити автокредит на іншу особу?

Позичальники, які оформляють кредит на авто, також іноді потребують переоформлення кредиту на іншу особу. Адже в разі продажу авто, що знаходиться в кредиті, при оформленні угоди знадобиться участь банку. У такому випадку при продажу авто, що виступає заставним майном по кредиту, необхідно письмово звернутися в банк за переоформлення кредиту на іншого позичальника. У разі схвалення переоформлення кредиту новий власник авто буде виплачувати залишок боргу по кредиту. Після виплати кредиту в повному обсязі новий позичальник стає повноправним власником авто.

Враховую вищевикладене можна зробити висновок, що переоформлення кредиту на іншу особу можливо тільки при схваленні банку та згоді нового позичальника. При цьому підстави для переоформлення кредиту повинні бути підтверджені документально і бути вагомими, до такої процедури потрібно готуватися заздалегідь, збираючи достатній пакет документів.