Смерть близької людини приходить несподівано, і з залишеними після нього справами деколи складно розібратися навіть з допомогою заповіту. Особливо незрозумілими залишаються питання з поверненням боргів померлого.

Більшість людей не афішують своє звернення за кредитом. І коли людина взяла кредит, і, не встигнувши його повернути, померла, стає звичною ситуація в якій родичі не знають про наявність невиплаченого кредиту покійного родича. В обставинах, що склалися, виникає питання хто буде нести відповідальність за повернення кредиту та невиконання кредитних зобов'язань.

Як дізнатися інформацію про кредити на покійного родича до нарахування прострочень?

Згідно із законом процедура вступу в спадок може починатися після закінчення шести місяців від дня смерті родича. Після оголошення спадкоємців разом зі спадщиною до них переходять всі борги і зобов'язання, покладені раніше на померлого.

Однак може статися так, що банк не буде проінформований про смерть позичальника і в зв'язку з невиконанням кредитних зобов'язань продовжить нараховувати штрафи за прострочення платежів по кредиту. Щоб уникнути примноження боргу по кредиту спадкоємцям варто дізнатися про кредити померлого родича відразу після смерті.

Для початку можна спробувати знайти в речах покійного паперовий примірник кредитного договору. Якщо пошук не дав результатів, то варто звернутись до Українського бюро кредитних історій (УБКІ). Для цього потрібно відправити запит до УБКІ із зазначенням мети отримання інформація танаданням копії свідоцтва про смерть родича.

Якщо в результаті запиту стало відомо про наявність незакритих кредитів, то в першу чергу на адресу кредиторів (банк, МФО) необхідно відправити завірені нотаріусом копії свідоцтва про смерть та довідки з моргу. Отримавши документ, що підтверджує смерть позичальника, банк буде мати підставу зупинити нарахування відсотків по кредиту, а переговори з банком можуть привести до домовленості про виплату кредиту до вступу в спадщину.

Як здійснюється розподіл відповідальності за кредитним боргом між спадкоємцями?

У разі наявності кількох спадкоємців, борг по кредиту розподіляється пропорційно часткам спадщини, визначеним в результаті її розділу. Але при цьому сума боргу по кредиту не може перевищувати вартості майна, переданого у спадок від померлого родича.

Наприклад, якщо борг померлого родича становив 150 тис грн., а спадок оцінено тільки в 100 тис.грн, то зобов'язання спадкоємців перед банком не можуть перевищувати 100 тис.грн. Залишок суми по кредиту повинен бути визнаний банком в якості безнадійного боргу, або покритий страховкою.

Важливо відзначити, що якщо при оформленні кредиту була оформлена страховка, а смерть позичальника є страховим випадком, то спадкоємець може розраховувати на покриття боргу по кредиту померлого страховою компанією. Для цього потрібно своєчасно повідомити про смерть позичальника в страхову компанію і виконати ряд документальних формальностей. При цьому варто враховувати, що:

  • страховка не завжди може забезпечити закриттяусієї суму боргу по кредиту померлого через значну суму пені і штрафів;
  • в страховці прописуються випадки, при яких страховка не може бути виплачена. До таких випадків можуть бути віднесені обставини смерті позичальника (суїцид, хронічна хвороба, дії третіх осіб та ін).

У тому випадку, якщо по кредиту була оформлена застава, то з моменту вступу в спадщину спадкоємець має право володіння заставою. При таких умовах доцільним рішенням буде домовитися з банком про продаж закладеного майна. Тоді кошти, виручені з продажу заставленого майна, можуть бути спрямовані в рахунок погашення боргу за кредитом, а в разі залишку грошей спадкоємець має право їх привласнити собі.

Якщо спадкоємці померлого так і не будуть визначені, банк-кредитор може звернутися до суду для реалізації спадкового майна на торгах з метою погашення боргу по кредиту. У разі отримання позитивного рішення суду, можлива примусова реалізація житла померлого навіть за умови проживання в ньому родичів померлого. В такому випадку виселення членів сім'ї може відбуватися також в судовому порядку, при цьому заборона на виселення поширюється тільки на неповнолітніх і осіб, які не мають іншого місця проживання.