Запорукою успішного управління власними грошима і гарантій благополуччя є вміння планувати сімейний бюджет. Адже чим грамотніше людина буде розпоряджатися власним заробітком, тим швидше доб'ється фінансового успіху. І коли грошей в сім'ї регулярно не вистачає, варто задуматися не тільки про достатній розмір заробітної плати, а й про помилки, які допускаються при плануванні сімейного бюджету.

Найпоширенішими помилками в плануванні сімейного бюджету є:

1. Помилкове уявлення про формування бюджету. Багато людей помилково вважають, що домогтися успішного накопичення коштів можна лише відмовившись від багатьох важливих витрат для сім'ї. Часто дана стратегія не призводить до позитивного ефекту накопичення грошей, а навпаки - негативно позначається на здоров'ї членів сім'ї і на сімейних взаєминах в цілому.

Щоб уникнути подібних помилок, насамперед потрібно розкласти бюджет на головні складові, такі як:

  • обов'язкові витрати (комунальні платежі, оренда житлоплощі, оплата полуг мобільного зв'язку та інтернету);
  • необхідні витрати (продукти харчування, медикаменти, витрати на проїзд та ін.);
  • додаткові нерегулярні витрати (купівля подарунка на день народження родича, планове техобслуговування автомобіля, планове обстеження у лікаря і ін.);
  • необов'язкові, але бажані витрати (витрати на розваги, хобі, шопінг та ін.).

Розклавши щомісячний дохід на зазначені складові можна визначити можливі додаткові витрати в бюджеті і наскільки реально відкласти суму коштів для її подальшого накопичення. Таке планування дозволить правильно розставити пріоритети в сімейному бюджеті і навчитися розподіляти гроші правильно.

2. Відсутність регулярного обліку витрат і доходів. Часто невеликі витрати грошей в своїй сумі істотно позначаються на витратну статтю сімейного бюджету, і якщо не вести звітність за витратами та доходами, то складно буде визначити такі невиправдані витрати. Полегшити процес звітності може як самостійно складена електронна форма в Excel, так і готові програми по планування фінансів, які знаходяться у вільному доступі в інтернеті.

Не усі можуть відмовити собі в купівлі товару за вигідною акцією або з великою знижкою. Саме такі статті витрат і позначаються на сімейному бюджеті і часто стають незапланованими. Тому перед тим як зробити покупку потрібно подумати над її доцільністю саме для Вашого бюджету незважаючи на вигідну ціну товару.

3. Відсутність вміння відкладати гроші. Багато людей просто не вміють збирати гроші. Навчитися цьому можливо за умови планування бюджету. Саме ті люди, які роблять незаплановані грошові витрати, найчастіше стикаються з нестачею коштів і змушені жити від зарплати до зарплати. Для того, щоб навчитися накопичувати, потрібно усвідомити свої помилки і постаратися їх не допускати.

Почати освоювати уміння відкладати гроші можна з невеликих сум в розмірі 10% від чергової зарплати. Згодом суму для відкладання можна поступово збільшити, щоб ефект від придбаного досвіду був більш відчутним.

4. Недооцінка власних можливостей і недостатня оплата праці. Часто відбувається так, що на працьовиту і здатнулюдину покладають додаткові обов'язки, не оцінюючи його працю фінансовою винагородою. Дана обставина часто призводить до того, що людина недоотримує гроші за виконану працю, через що страждає не тільки його особистий бюджет, але і самооцінка. Якщо подібна ситуація звична для вашого життя, то час змінити своє ставлення до роботи. Кожна праця повинна бути оцінена і оплачена, і якщо у Вас вдається справлятися з додатковою роботою, то вона повинна бути або оплачена, або варто пошукати інше місце роботи, де ваші можливості будуть затребувані і гідно оплачені.

5. Перевага до дорогих товарів. Поширеною є така ситуація, коли людина довгий час збирає гроші на покупку будь-якої техніки, а в результаті купує той товар, який був рекомендований рекламою і коштував дорожче. Часто українці прагнуть купити дорожчий товар, щоб самоствердитися і виділитися з натовпу. Часто такі покупки не завжди по кишені покупцеві, що позначається на сімейному бюджеті дуже згубно і призводить до матеріальних труднощів. Щоб уникнути таких проблем в бюджеті до покупки будь-якої речі потрібно підходити розумно. Не завжди більш дешева річ буде гірше речі від просунутого бренду. Корисно буде прочитати відгуки та огляди про товар, порівняти ціни та вибрати найбільш оптимальний варіант саме для Вашого бюджету.

Ніхто не застрахований від здійснення помилок, але допустивши помилку потрібно її проаналізувати і надалі постаратися не допускати. Важливо мотивувати себе метою досягнення більш високого рівня забезпеченості завдяки грамотному плануванню сімейного бюджету. До процесу планування бюджету потрібно підходити відповідально, не допускаючи спонтанних витрат, тоді досягти порядкубуде реально.