В Україні цього місяця запрацював новий закон - "Про споживче кредитування".

У рекламі тепер не можна вказувати свідомо неправдиву інформацію про нульові процентні ставки. Фінансові установи тепер зобов'язані перевіряти, чи платоспроможні їх клієнти.

Стане набагато складніший отримати кредит без довідки про доходи.

Частенько українці дізнаються реальні кредитні ставки вже після того, як підписаний договір. З'ясовується, що окрім "тіла кредиту" і відсотків необхідно виплачувати штрафи, комісії, інші послуги, про які умовчала раніше реклама, співробітники фінансової установи. Бувають випадки, коли реальна кредитна ставка складає 135% річних.

Завдяки новому закону, банки, інші фінансові установи повинні вказувати абсолютно усі витрати і ставки.

Заступник глави Нацбанку Катерина Рожкова на круглому столі, присвяченому споживчому кредитуванню, сказала про те, що центральний банк готує в закон зміни. Зараз документом передбачено інформування позичальника про вартість кредиту, а інформація про вартість послуг посередника - не обов'язкова.

НБУ вже розроблена методика за розрахунком загальної вартості кредиту для позичальників-фізичних осіб.

У рекламі має бути вказана процентна ставка за кредитами і її тип, ефективна річна процентна ставка, максимальний термін видачі кредиту.

У рекламі заборонено вказувати, що кредит надають під процентну ставку 0%, що позичальникові не потрібні документи, що підтверджують платоспроможність.

Вказана інформація має бути однакового шрифту і бути відображена в основному тексті реклами.

Банки, інші фінансові установи повинні оцінювати кредитоспроможність клієнта. А українці зобов'язані надавати відповідні документи (довідку про доходи).